Witamy na stronie Filii Zespołu Szkół Specjalnych Nr 1 w Świeciu!

 


Filia Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 6 im. Jana Pawła II.

Oddziały zamiejscowe Gimnazjum Specjalnego Nr 5 im. Jana Pawła II
z siedzibą w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu



Działalność oddziału VI
     Na oddziale dla dzieci i młodzieży psychiatrii sądowej oddziału VI prowadzona jest szeroka działalność wychowawcza, opiekuńcza, edukacyjna, informacyjna i profilaktyczna. Przez cały rok realizowane są podstawowe zadania opracowane w planie pracy terapii zajęciowej, jak również określone w miesięcznych planach pracy wychowawców. W każdym miesiącu wykonywane są prace plastyczne np. z okazji pory roku, świąt, tematów pogadanek, filmów. Podczas zajęć zawsze odbywają się indywidualne rozmowy z wychowankami, zajęcia z gry na instrumencie strunowym lub klawiszowym, rewalidacje z przedmiotów itp.
     Stałym punktem zajęć jest aktywność fizyczna podczas której wychowankowie doskonalą grę w piłkę siatkową, koszykówkę i piłkę nożną. Podczas zajęć terapeutycznych wykorzystywane metody to: arteterapia, muzykoterapia, ergoterapia. Doskonalone są umiejętności gry w szachy, warcaby, brydża sportowego, gry na gitarze i instrumencie klawiszowym. W ramach zajęć wychowawczo- opiekuńczych młodzież uczestniczy w szeregu spotkań z kynoterapii prowadzonych przez Panią Emilię Paczkowską, terapii ruchem i tańcem realizowanej przez Panią Aleksandrę Lewandowską. Młodzież ma możliwość spotykania się z kapłanem na rozmowy, spowiedź czy Mszę Świętą. Odbyły się także spotkania z zaprzyjaźnionymi fotografami i miłośnikami przyrody Panią Janiną Woszczyńską i Mariuszem Zarzyckim z Gdańska. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i akcjom możliwe było zorganizowanie paczek wielkanocnych. Podczas całorocznych działań stałymi punktami są: uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego, Dzień Edukacji Narodowej- inscenizacje tematyczne, Święto Niepodległości Polski- uroczysty apel patriotyczny, Andrzejki i Katarzynki, Mikołajki, Święta Bożego Narodzenia- przedstawienie jasełkowe, ferie zimowe (spotkania z terapii tańcem, spotkanie z funkcjonariuszami policji, straży pożarnej, nadleśnictwa, zabawa karnawałowa z poczęstunkiem, spotkanie z fotografem- prezentacja zdjęć, kolęda na oddziale oraz pogadanka z księdzem na temat Woodstock, rozegranie turnieju szachowego, w warcaby, tenis stołowy i piłkarzyki), Walentynki- wieczór poetycki, Dzień Kobiet- inscenizacja „Marek Grechuta dla Kobiet”, Dzień Pracownika Służby Zdrowia- inscenizacja, Bierzmowanie, Święta Majowe- akademia, uroczyste zakończenie roku szkolnego, wakacje.


Aktualnośći oddziału VI
Kwiecień
Teatralny kwiecień
     W piątek, 15 kwietnia 2016 roku, na Oddziale Młodzieżowym Szpitala Psychiatrycznego w Świeciu odbyła się inscenizacja przedstawienia kabaretowego "Bajki na wesoło". Wykonawcami była młodzież z kabaretu INKOGUTO, działającego w Gimnazjum nr 3 w Świeciu. Widzowie oddziału VI i VII byli zachwyceni grą aktorską swoich rówieśników. Stroje, muzyka i cały występ był świetny i dostarczył wszystkim dużą dawkę dobrego humoru. Czekamy na więcej:)

Chrzest


Marzec
Bierzmowanie
     Sakrament Bierzmowania przyjęło 10 osób z oddziału VI i VII. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu Pani Katechetki Edyty Opiela, ks. Marka Bogusza- naszego kapelana oraz wychowawców, możliwe stało się odpowiednie przygotowanie młodzieży do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Ks. Biskup Ryszard Kasyna po wygłoszeniu homilii udzielił sakramentu naszej młodzieży. Po uroczystości młodzież wraz ze swoimi gości udała się na poczęstunek przygotowany na oddziale. Był to niezwykły czas, dobrej i miłej atmosfery.



Luty
Walentynkowy czas

     Walentynki to czas miłości, uczuć i wielkich uniesień serca. Na naszym oddziale wiele się zawsze dzieje, dlatego też na miłość jest czas. W tym roku udało nam się porozmawiać z młodzieżą o przeżywanych uczuciach i miłości. Bardzo dojrzałe wypowiedzi wychowanków pobudziły wychowawców do stworzenia wieczoru poezji miłosnej. Duże zaangażowanie młodzieży poskutkowało niezwykłym występem, jakiego niejeden mógłbym nam pozazdrościć. Piękne interpretacje poezji miłosnej były uwiecznieniem dużej pracy i zaangażowania wielu osób.



Styczeń
Ferie

     Podczas ferii zimowych w styczniu nasi podopieczni mieli okazję spotkać się z wieloma ciekawymi osobami, przedstawicielami wielu ciekawych zawodów. Odbyły się spotkania z terapii tańcem, spotkanie z funkcjonariuszami policji, straży pożarnej, nadleśnictwa, z fotografem- prezentacja zdjęć, kolęda na oddziale oraz pogadanka z księdzem na temat Woodstock, rozegranie turnieju szachowego, w warcaby, tenis stołowy zabawa karnawałowa z poczęstunkiem, spotkanie i piłkarzyki, kynoterapia z elementami tresury psa.

Czas był przepełniony wspaniałym humorem, dobrą zabawą, nie zabrakło jednak czasu na indywidualne rozmowy oraz współprace.

Grudzień
Jasełka

     Współczesne jasełka młodzieżowe- odegrane na oddziale VI psychiatrii sądowej o wzmocnionym zabezpieczeniu dla młodzieży (filia ZSS nr 1 w Świeciu) Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu

„Ucieczka jest miarą człowieczeństwa. Nawet Bóg uciekał przed władzą, aby właśnie dać dowód swego człowieczeństwa. Urodziłeś się, będziesz uciekał. Przed sprawiedliwością, niesprawiedliwością, przed pychą, zawiścią zazdrością, złością, przed gniewem, przed prawem, niezrozumieniem. Gdzie? Do dobrych ludzi bądź na pustkowie. I nie trać nadziei, bo z tobą ucieka również Chrystus”
Ryszard Przybylski

Dnia 22 grudnia 2015 roku w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu na oddziale VI psychiatrii sądowej o wzmocnionym zabezpieczeniu dla młodzieży odbyło się przedstawienie jasełkowe. Na oddziale istnieje filia Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Świeciu, dzięki czemu młodzież może kształcić się i rozwijać, jak również uczestniczyć w zajęciach wychowawczych. W ramach przygotowań do świąt, wychowawcy zainspirowani wcześniejszymi rozmowami z podopiecznymi podjęli próbę zorganizowania współczesnych jasełek. Młodzież, która występowała, wiedziała, co tak naprawdę chce tym wyrazić. Doświadczyła już wielu „grzechów głównych i własnych”. Postawiono proste pytanie: jak my dziś moglibyśmy się zachować wobec Józefa i Maryi poszukujących schronienia? Jasełka były propozycją interpretacji, oczywiście jedna z wielu, jednakże odpowiadającą młodzieży najbardziej. Ogólnymi celami było między innymi: przypomnienie zwyczajów bożonarodzeniowych, kultywowanie zwyczaju przedstawień jasełkowych, wspieranie wszechstronnego rozwoju wychowanków, ubogacenie wyobraźni oraz twórczości wśród młodzieży, kształtowanie umiejętności pracy w grupie jak i samodzielności oraz odpowiedzialności, budzenie akceptacji własnej osoby- z wszystkimi wadami i zaletami, umożliwienie uczniom wykrzesania talentów uśpionych w zasobach podmiotu poprzez pełnienie określonych ról, kształtowanie szeroko pojmowanych wartości i uczuć wyższych, uświadomienie powodów odrzucenia, cierpienia, samotności oraz wygnania jak i wiele innych.

Na uroczystości obecnych było wielu zaproszonych gości: Joanna Metkowska p. o. Kujawsko- Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy, Wiesław Kiełbasiński Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, Franciszek Koszowski Starosta Świecki, Barbara Studzińska Wicestarosta Świecki, Pani Anna Borysiak - Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Pani Joanna Jendykiewicz-Owczarek - Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Małgorzata Błaszkiewicz Dyrektor ZSS nr 1 w Świeciu, Ewa Zacharska zastępca Dyrektora ZSS nr 1 w Świeciu, lek. Med. Andrzej Warczak Ordynator oddziału młodzieżowego, kierownik filii Anna Żurek, ksiądz kapelan Marek Bogusz, Edyta Rydzewska-Pielęgniarka oddziałowa, personel medyczny, nauczyciele, terapeuci i pedagodzy oraz rodzice wychowanków.
Młodzież zaczarowała wszystkich zebranych jednocześnie wprowadzając ich w czas Świąt Bożego Narodzenia. Wielu gości wspominało, że przeżyli pewnego rodzaju katharsis- uwolnienia od dotychczasowego zabiegania, cierpienia, przytłoczenia sprawami doczesnymi, odreagowanie zablokowanego napięcia, stłumionych emocji czy skrępowanych myśli. Czuwajmy więc i pilnujmy; a nuż do naszych drzwi zakołaczą bezdomni, wygnani, opuszczeni, odtrąceni, cierpiący. Budujmy zatem więzi międzyludzkie wracając do naszych polskich, świętych, niepowtarzalnych tradycji wigilijnych, które są zarówno składnikiem życia religijnego, jak i patriotycznego.

Listopad
Wieczór patriotyczny

     Listopad to miesiąc nacechowany pewną melancholią i patriotyzmem. Z okazji Święta Niepodległości wychowankowie oddziału VI przygotowali wieczór poezji i wierszy patriotycznych. Dojrzała postawa wszystkich uczestników inscenizacji- gości i organizatorów była odczuwalna, chociażby podczas śpiewu Roty i innych pieśni legionowych.
     W ramach zajęć wychowawczo-opiekuńczych przeprowadzono zajęcia dotyczące Święta Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Oprócz tego, pod koniec miesiąca odbyła się zabawa andrzejkowa.
Jesienny październik
     Zajęcia wychowawczo-opiekuńcze pochłonęły przygotowania do inscenizacji z okazji Święta Edukacji Narodowej. Przedstawienie pod tytułem „Pani na opak” miało na celu ukazanie wizji szkoły, w której wszystko wolno, nie ma żadnych zasad i każdy stanowi sam o sobie, bez sprawdzianów i uwag. Humorystyczne spojrzenie na szkołę rozwiało wszelkie wątpliwości co do celowości edukacji i kształcenia.      Poza podstawowymi założeniami programu wychowawczego, podczas zajęć poruszane były tematy związane z naszą małą ojczyzną. Jak na jesień przystało- jesienne porządki w ogródku przyszpitalnym zostały starannie wykonane. Wspólne rozmowy nabierały nowych treści podczas ergoterapii.
Wrzesień
     Wrzesień na oddziale VI okazał się bardzo aktywnym miesiącem.Po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2015/2016, wspomnieniu ważnych wydarzeń dla Polskiej historii oraz świata był też czas na aktywność. Zorganizowano grill z okazji Dnia chłopaka, rozegrano kilka dobrych meczy w piłkę siatkową oraz przeprowadzono kilka turniejów sprawnościowych. Natomiast z okazji Narodowego Czytania „Lalki” Bolesława Prusa, podczas zajęć wychowawczych czytano fragmenty powieści.