Jak ubierać dziecko do Szkoły Podstawowej Nr 6 w Świeciu


Każdy rodzic chce, aby jego dziecko prezentowało się w szkole wśród rówieśników jak najlepiej. Wygląd niby najważniejszy nie jest, ale jednak dziecko niezadbane czy brudne naraża się na drwiny ze strony innych, więc odgrywa jednak ważną rolę. Jak ubierać dziecko do szkoły i czego się wystrzegać?

Szkolne mundurki – relikt przeszłości, który omal nie wrócił

W dawnych czasach w szkołach obowiązkowe były mundurki. Na pewno niejednokrotnie o tym słyszeliśmy z opowieści naszych rodziców czy dziadków. Kilka lat temu próbowano przywrócić obowiązek noszenia mundurków, ale z marnym skutkiem. Nie spotkało się to z dobrym przyjęciem choć w niektórych szkołach jednolite ubiory obowiązują. Wiele osób uznaje jednak, że mundurki są po prostu ograniczeniem swobody i wolności. Dlaczego w ogóle były rozważane? Uznano, że wśród uczniów starszych klas, a zwłaszcza młodzieży gimnazjalnej (dziś ostatnie klasy szkoły podstawowej) panowała zbyt duża samowola dotycząca ubioru. W końcu ich już mamy nie ubierają. Rodzice też jednak ubierają często najmłodsze dzieci nazbyt wystawnie, aby pokazywać ich wyższość nad innymi. Dzieci lubią chwalić się markowymi ubraniami i dokuczać tym, których rodziców na takie nie stać. Szkoła to jednak nie rewia mody, więc w końcu powiedziano, dość. Próba wprowadzenia mundurków choć nieudana, dała jednak rodzicom do myślenia i teraz bardziej pilnują ubioru swoich dzieci, zwłaszcza nastoletnich.


Jakie są więc zasady ubioru w szkołach?

Choć nie ma obowiązku noszenia w szkołach mundurków, wiele szkół ma swoje zasady dotyczące ubioru uczniów. Najczęściej spotykany jest zapis, że odzież powinna być odpowiednia, skromna i stonowana. Dzieci nie mogą więc nosić koszulek na ramiączkach, które odsłaniają brzuch, krótkich spodenek, bluzek z dużymi dekoltami, zbyt krótkich spódniczek czy ubrań z przezroczystych tkanin, przez które wszystko widać mimo zakrycia. Ponadto niewskazane jest zakładanie przez nastolatki nadmiaru biżuterii, robienie mocnego makijażu czy chodzenie po szkole z kapturem na głowie. Wszystko inne jest dozwolone, ale oczywiście w granicach dobrego gustu i smaku. Najważniejsze jest przede wszystkim dopilnowanie, aby ubiór dziecka był schludny i czysty.

Dresy do najcześciej wybierany strój dla dzieci

Dres chłopięcy puma mybaze.comdres dziewczęcy puma mybaze.com

Jak ubrać dziecko do szkoły?

W przypadku najmłodszych uczniów szkoły podstawowej to rodzice dbają o wygląd i ubiór swoich pociech. Najlepiej przestrzegać wyżej wymienione zasady, aby nie przesadzić. Dziewczynkę można ubrać w sukienkę lub spódniczkę do kolan, koszulki z krótkim i długim rękawem, długie spodnie lub ¾ długości, rajstopy do spódniczki czy sukienki, ciekwe bluzki i koszulki dziewczęce, bluzy czy sweterki. Nadruki i ozdoby na ubraniach są dopuszczalne, ale jak wszystko z umiarem. Chłopcy zaś mogą mieć ubrane koszulki, t-shirty, bluzy, spodnie jeansowe czy dresowe.Dobierając ubiór dla dziecka, należy przede wszystkim pamiętać o wygodzie i komforcie dziecka. Dzieci w szkole dużo biegają i bawią się, nie tylko siedzą w ławkach. Dlatego strój nie może utrudniać dziecku ruchów czy powodować otarć. Ubrania najmłodszych nie powinny także zawierać żadnych sznurków. Trzeba zapewnić dziecku bezpieczeństwo. W szkole dzieci bawią się też na podwórku podczas przerw lub mają dużo zajęć plastycznych, a także jedzą obiady i inne posiłki. Mają więc ogrom możliwości ubrudzenia i zniszczenia ubrania, dlatego najlepiej nie ryzykować zakładania im markowych i drogich ubrań. Od początku warto dzieciom wpajać podstawowe normy dotyczące ubioru, aby jako już starsze potrafiły same się odpowiednio ubrać.